Facebook
Styrobud Górno
Gartengemüsekonfigurator

Ogród warzywny w skrzyniach? Zobacz, jakie to proste!

Ogród pełen roślin napawa dumą każdego właściciela. Jednak nie wszyscy mający do dyspozycji skrawek ziemi, decydują się na uprawę warzyw. A przecież te wyhodowane we własnym ogródku są pozbawione szkodliwych substancji i nawozów. Naprzeciw wszystkim początkującym i wprawionym pasjonatom zieleni wychodzą podwyższone grządki warzywne, które pomagają utrzymać ład w ogrodzie i znacznie ułatwiają pielęgnację roślin.

Marzenie o warzywach z własnej uprawy jest możliwe do zrealizowania nie tylko wówczas, gdy dysponuje się ogrodem. Dzięki warzywnikom hodowla roślin jest na wyciągnięcie ręki nawet dla osób, które nie posiadają wokół domu przestrzeni nadającej się pod sadzenie warzyw - można je ustawić także na tarasie.

warzywniki

Warzywa sadzone w skrzyniach?

Co daje możliwość uprawy warzyw w skrzyniach? Takie rozwiązanie pozwala na zróżnicowanie gatunków nawet na niedużej przestrzeni. Uniezależnia również od gleby, która znajduje się w ogrodzie - to od ogrodnika zależy, jaką ziemię wybierze do uprawy. Stylizowane na drewniane czy kamienne rabaty wyglądają niesamowicie estetycznie i dodają uroku ogrodom czy tarasom. Likwidują także problem z pielęgnacją roślin w mało komfortowej, schylonej pozycji.

Jakie warzywa można uprawiać w skrzyniach?

Przed przystąpieniem do sadzenia, przygotuj plan! Zastanów się, jakie rośliny powinny pojawić się w Twoim prywatnym ogrodzie warzywnym. Czy na pewno nadają się one do takiego rodzaju uprawy?

Zobacz: Wędzarnia betonowa – grill i wędzarnia w Twoim ogrodzie

W podwyższonych rabatach sprawdzają się sałata masłowa, rukola, koperek, pietruszka, rzodkiewka i szczypiorek. Jeśli lubisz pomidory, zasadź te koktajlowe. Niskie odmiany jak "Maskotka", "Koralik", "Balkoni Red" czy "Ola Polka" często pojawiają się w warzywnikach.

To nie koniec możliwości. Wysiać można także karłowe odmiany fasoli szparagowej. Dobrą praktyką jest także przeszukanie rynku w celu odnalezienia wersji mini warzyw np. kapusty białej "Piccolir" czy czerwonej "Redball".

Najlepsze zostawiamy na koniec! W warzywnikach można uprawiać także ziemniaki. Wystarczy umieścić podkiełkowane bulwy na 15 cm warstwie przepuszczalnego podłoża i zasypać ziemią oraz pamiętać o tym, by wraz z wzrostem warzyw, dosypywać kolejne jej warstwy.

Warzywniki

Jak pielęgnować warzywa sadzone w skrzyniach?

O czym powinieneś pamiętać, jeśli zdecydujesz się na uprawianie roślin w podwyższonych grządkach? Podstawą jest regularne podlewanie. Ziemia w rabatach wzniesiona jest ponad poziom gruntu, co zapewnia roślinom odpowiednią temperaturę, ale jednocześnie wymaga regularnego nawadniania.

W okresie przymrozków pamiętaj o tym, by podlewać rośliny rano, bowiem wieczorne nawadnianie mogłoby skutkować przemarznięciem korzeni. Możesz również skorzystać z hydrożeli (np. perlit ogrodowy), które zapewniają korzeniom stałą wilgoć, a dodatkowo poprawiają właściwości fizyczne gleby. Należy jednak o nich pomyśleć jeszcze przed sadzeniem warzyw, ponieważ konieczne jest wymieszanie substancji z ziemią.

Podwyższone rabaty warzywne to szansa dla wszystkich, którzy wybierają własną uprawę zamiast produktów sklepowych i jednocześnie chcą otaczać się zielenią. Warzywniki dodają uroku ogrodom i tarasom oraz pozwalają zachować w nich ład i porządek.

Tags: warzywniki
Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

New Account Registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an, statt Oder Passwort zurücksetzen